Z okazji zbliżających się walentynek przyjrzyjmy się najpiękniejszym miłosnym historiom srebrnego ekranu. Kto wie, czy wśród nich nie znajdziemy interesującą propozycję na wspólny wieczór filmowy w zaciszu domu?

Dlaczego lubimy filmy romantyczne?

Miłość od wieków uchodziła za najistotniejszy temat w sztuce. To właśnie ona inspiruje powieściopisarzy i filmowców. Szczególnie filmy romantyczne uchodzą za proste historie grające nam na uczuciach. Dlatego lubimy komedie, melodramaty, filmy katastroficzne z wątkiem miłosnym w tle. Filmy te relaksują nas, zmuszają do refleksji, wyciskają łzy. Nastawione są na wywołanie emocji. Przejrzyjmy zatem propozycje filmów z najpiękniejszymi wątkami romantycznymi.

Titanic

Pierwszym filmem romantycznym, jaki przychodzi nam zwykle do głowy, jest „Titanic” (1997), czyli film katastroficzny z wyraźnie zarysowanym wątkiem miłości, która towarzyszyła głównej bohaterce do ostatnich chwil jej życia. Oglądając „Titanica” , trudno nie zauważyć inspiracji reżysera, Jamesona Camerona, utworem „Romeo i Julia”. Oto mamy rok 1912, Titanic – wielki, niezatapialny i luksusowy brytyjski statek – wyrusza w swój pierwszy rejs, żegnany wiwatującym tłumem. Tragedia tego filmu zaczyna się już na początku – my jako widzowie wiemy, że ci wszyscy ludzie na statku, zginął w lodowatych falach Oceanu Atlantyckiego. Mimo to reżyser stara się nas uspokoić, wątek katastroficzny oddalając gdzieś na bok. Nasze oczy mają skupić się na zakazanej miłości między młodymi ludźmi, których dzieli właściwie wszystko: pochodzenie, majątek, status społeczny oraz klasa. „Titanic” to nie tylko typowy wyciskacz łez, czyli romans toczący się w cieniu wielkiej tragedii. Reżyser przemycił niewygodą prawdę – ludzie nie są sobie równi. Kluczem do zatarcia nierówności społecznych jest właśnie miłość.

Pokuta

Pokuta” z 2007 roku to adaptacja powieści Iana McEwana wyreżyserowana przez Joe Wrighta. Tak jak w przypadku „Titanica” tutaj również ocieramy się o związek będący mezaliansem społecznym. Główna część filmu toczy się w Anglii w 1935 roku. Miejscem akcji staje się rezydencja zamożnej rodziny Tallis. Kamera ukazuje nam życie brytyjskiej arystokracji za pomocą ogrodów, bogatej architektury domu, eleganckich strojów i kryształów. Opowieść ta nie jest jednak tylko sentymentalną wycieczką do ostatnich lat panowania Wielkiej Brytanii jako kolonialnej potęgi. Ukazuje romantyczne perypetie między arystokratką Cecylią a synem służącej, Robbiem. Olbrzymią rolę odgrywa tu spojrzenie. Narratorką filmu jest młodsza siostra Cecylii, która błędnie odczytuje to, co widzi i czego nie rozumie. Kiedy w rezydencji dochodzi do tragedii, to właśnie mała Briony rzuca na Robbiego niesłuszne oskarżenia.

Przeminęło z wiatrem

Z racji, że powieść pod tym samym tytułem wydana w Ameryce w latach 30. XX wieku zyskała sobie rzesze fanów na całym świecie, nie budzi zdziwienie fakt, że jej filmowa adaptacja z 1939 w reżyserii Victora Fleminga wzmocniła popularność książki. Ten nagrodzony Oscarami film jest doskonałym przykładem filmów tak zwanej złotej ery Hollywood. Wątek burzliwej relacji między Scarlett O’Harą a Rhettem Butlerem rozwija się równolegle względem tła, którym jest wojna secesyjna. Na uwagę zasługują gra aktorska pary wcielającej się w głównych bohaterów; warto dodać, że Vivien Leigh otrzymała za swoją Oscara. Śledząc losy burzliwego życia nieszablonowej, silnej postaci kobiecej, jaką niewątpliwie jest Scarlett, trudno jej nie kibicować, nie triumfować razem z nią i razem z nią nie przeżywać przeciwności losu, których bohaterka doświadcza na drodze poszukiwań własnego miejsca na świecie i miłości.

Les Miserables. Nędznicy

Film z 2012 roku w reżyserii Toma Hoopera jest adaptacją musicalu pod tym samym tytułem. Musical zaś adaptował powieść Victora Hugo. Mnogość adaptacji daje nam do zrozumienia, że historia ta nigdy nie utraci na popularności. Nie jest to jednak film stricte romantyczny. Zawiera bardzo wyraźny wątek miłości między Cosette a Mariusem, dwójką młodych ludzi, na którą zawisł cień kolejnej rewolucji. Interesującym wątkiem jest też miłość nieodwzajemniona, która dotyka Eponinę szalenie zakochaną w Mariusu. Do innych wątków należy wymienić walkę o marzenia, o wolność i odkupieniu win. Na uwagę zasługują kostiumy, muzyka oraz świetne aktorstwo, szczególnie Hugh Jackmana i Anne Hathaway.

Królowa Margot

Lubiane romanse to te, które łączą ludzi wywodzących się z dwóch różnych grup społecznych. Nie inaczej jest w przypadku „Królowej Margot” z 1994 roku w reżyserii Patrice Chéreau, adaptacji powieści Aleksandra Dumasa. Film rozpoczyna się ślubem tytułowej Margot z Henrykiem. Problem polega na tym, że ona jest katoliczką, a on protestantem, ich wesele zaś kończy się rzezią hugenotów zgotowaną przez matkę królewny, Katarzynę. Film przeniesie nas zatem na dwór francuski roku 1572. Jest to dobra propozycja dla tych, którzy lubią filmy kostiumowe, gdzie romans kwitnie w obliczu polityki i intryg.

Więcej pomysłów na filmy i prezenty walentynkowe znajdziemy na www.empik.com/walentynki.

5/5 - (1 vote)